iOSMacOSUygulamalar

Safari’de Favicon (Sekme İkonları) Nasıl Açılır?

Safari 12 ile birlikte Apple keçi inadından vazgeçerek beklenen Favicon özelliğini macOS ve iOS’e dahil etti. Favicon; bir internet sitesinin sekme barında kendini diğer sayfalardan ayrıştırabilmesi için kullandığı mini bir ikon. Microsoft’un Internet Explorer tarayıcısıyla 1999 yılında kullanılmaya başlanan Favicon’lar, Safari’nin dışında Google Chrome ve Firefox gibi majör internet tarayıcılarında yıllardır kullanılıyor.

Açıkçası birçok kullanıcının Safari’ye kanının ısınmayışının önemli nedenlerinden biri olarak Favicon’un yoksunluğu gösterebiliriz. Safari 12’nin yeni özelliği hakkında geçtiğimiz yıl konuşan John Gruber da insanların Safari’yi terk etmesinin önemli nedenlerinden biri olarak Favicon eksikliğine dikkat çekmişti.

Favicon’lar Ne İşe Yarıyorlar?

Favicon simgeleri, internet tarayıcınızda aynı anda birden fazla sekme açtığınızda, sekmeleri birbirinden ayırt etmenizi kolaylaştıran bir kullanım kolaylığı özelliğidir.

Yukarıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere Elmafon logosunun “e” harfi görünen sekmeler elmafon.com’a ait sekmelerken diğer sekmeler Google’a ait. Böylece hangi sekmeye geçiş yapmak istediğinizde isimleri okumaya çalışmak yerine Favicon’dan yola çıkarak kolayca görsel olarak bir sekmeyi diğerlerinden ayırt edebiliyorsunuz.

Safari 12’de Favicon’lar Nasıl Gösterilir?

Safari’de varsayılan olarak favicon’ları gösterme seçeneği aktif edilmiyor. Favicon’ları kullanmak isteyen kullanıcıların Mac, iPhone, iPad veya iPod Touch cihazlarının ayarları üzerinden Favicon’u aktif etmeleri gerekiyor.

Mac’de Safari için Favicon’ları Aktif Etmek

  • Safari’yi açın.
  • Menü çubuğundan Safari > Tercihler sekmesine gidin.
  • Açılan ekrandan Sekmeler menüsüne geçip, “Web sitesi simgelerini sekmelerde göster” seçeneğini işaretleyin.

iPhone, iPad ve iPod Touch’da Safari için Favicon’ları Aktif Etmek

  • Ayarlar’a girin.
  • Safari’ye tıklayın.
  • “Simgeleri Sekmelerde Göster” seçeneğini aktif edin.

iPhone, iPad veya iPod Touch cihazlarınızda Favicon’u aktive etmek için en az iOS 12 sürümünü, Mac’ler için ise macOS High Sierra 10.13.6 veya macOS Mojave’ye sahip olmanız gerektiğini unutmayın.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir