MacOS

macOS Sierra için Batarya Tasarrufu İpuçları

MacOS Sierra sürümüne geçiş yaptıktan hemen sonra bazı Mac kullanıcıları yeni işletim sisteminin batarya performansında düşüş yaşadığını görüyor. Özellikle MacBook Air, MacBook veya MacBook Pro kullanıcılarının MacOS Sierra’ya yeni geçiş yapmasıyla birlikte herkesin katıldığı ortak görüş batarya performansının daha önceki OS X sürümlerine göre daha düşük olduğu yönünde.

Eğer siz de bu cihazlardan biri veya bir MacOS Sierra kullanıcısıysanız ve Mac’inizden nasıl maksimum pil performansını elde edebileceğinizi bilmek istiyorsanız bu rehber tam sizin için!

Bir Saniye! macOS Sierra’ya Yeni Geçiş Mi Yapmıştınız?

Öncelikle MacOS Sierra’nın 10.12, 10.12.1, 10.12.2 sürümlerinden birine yeni geçmiş kullanıcılardan işe başlayalım. Eğer MacOS Sierra’nın yeni sürümüne kısa süre önce geçiş yaptıysanız batarya performansınızın eski düzenine geri dönmesi için yapmanız gereken tek şey azıcık dişinizi sıkıp beklemek olmalı.

Evet, kulağa biraz çılgınca geliyor öyle değil mi? Yine de bu kanıyı haklı gösteren birçok kanıtın olduğunu söylersem belki işin rengi biraz değişebilir. MacOS Sierra’nın yeni sürümüne geçiş yaptığınızda arka planda bir takım araçlar kısa süreliğine çalışmaya devam ediyor. Bu da cihazınızda istem dışı enerji tüketimine neden oluyor.

Aynı şekilde MacOS Sierra’ya geçiş yaptıktan sonra bilgisayarınızda bazı yavaşlıkların hissedilmesinin de en önemli nedeni kuşkusuz bu geçiş süreci süresinde arka planda çalıştırılan ilemlerin bütünü oluyor.  Geçiş sürecinin tam olarak tamamlanması ve sistemin kendini yeni düzenine adapte etmesi yaklaşık olarak bir gece kadar sürüyor ancak en geç bir gün sonra sistemin yeniden maksimum performansa dönüş yapmış olması gerekiyor.

Bu bir günlük dönemi tamamladınız ve buna rağmen batarya performansıyla ilgili olarak hala çeşitli sorunlar mı yaşıyorsunuz? Tamam o halde sizler için hazırladığım Mac batarya tasarrufu ipuçlarını gözden geçirebilirsiniz 🙂

#1. İşlemci Tüketimini Gözden Geçirin

  1. CMD+Boşluk tuşu kombinasyonuyla Spotlight üzerinden “Etkinlik Monitörü” uygulamasını çalıştırın.
  2. Görüntü sekmesinin hemen altından “Tüm İşlemler” seçeneğine tıklayın.
  3. CPU” sekmesine geçiş yapıp ilk bölümü en çok CPU oranını kullanan uygulamaları saptamak için “CPU %” sekmesine tıklayarak en çok CPU oranı kullanan yazılımları gözden geçirin. Bazen Mac’inize yüklemiş olduğunuz 3.parti yazılımlar %100 gibi batarya ömrünüzü kısa sürede tahtalı köye gönderen işlemler gerçekleştirebiliyor. Eğer burada çok ağır işlemler gerçekleştiren ögeler varsa bunlar hakkında internetten araştırma yaparak da bu yazılımların diğer kullanıcılara sorun yaşatıp yaşatmadığını gözden geçirebilirsiniz.

#2. iCloud Anahtar Zinciri’ni Ayarlayın

MacOS Sierra’ya geçiş yaptıktan sonra eğer kullanıyorsanız iCloud Anahtar Zinciri’nizi ayarlamanız gerekiyor. Yok iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanmıyorsanız da bu özelliği devre dışı bırakmanız gerekiyor. Aksi halde iCloud sürekli Sync (Eş zamanlama işlemi) gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu da doğal olarak Mac’inizin enerjisinin kısa süre içerisinde tükenmesi anlamına geliyor. iCloud Anahtar Zinciri’ni ayarlamak veya pasif hale getirmek için;

  1.  Apple menüsünden “Sistem Tercihleri…” bölümüne giriş yapın ve iCloud’a giriş yapın.
  2. Burada seçenekler arasında yer alan “Anahtar Zinciri” ögesine tıklayarak ayarlarını yapın veya bu özelliği devre dışı bırakın.

#3. Enerji Çubuğunu Kontrol Edin

Mac’in enerji çubuğu bataryanızın hızla tükenmesi hakkında size madalyonun diğer yüzünü gösterebilir. Pil simgesinin üzerine tıklayarak bilgisayarınızda anormal derecede güç tüketimi gerçekleştiren uygulamaları görebilirsiniz. Aşırı enerji tüketen uygulamaları tercih etmek yerine Mac’e daha çok uyum sağlayan uygulamalara yönelmeyi deneyebilirsiniz. Böylece ciddi oranda pil tasarrufu elde edebilirsiniz.

Bu bölümde her şey normalse rehberin başında da söylediğimiz gibi MacOS Sierra sürümüne geçiş işleminin cefasını çekiyor olabilirsiniz belirtelim. Eğer yukarıdaki bölümü atladıysanız tekrardan o bölüme bir göz atmanız faydalı olabilir 😉

#4. Hareketi ve Saydamlığı Azaltın

MacOS’de kullanılan saydamlık ve ekranın görsel efektleri oldukça güzel duruyor öyle değil mi? Tabii bu güzelliklere sahip olmanın bir de bedeli var. Zira, bu özelliklerin her ikisi de ekran kartı tarafından oluşturulduğu için önemli derecede pil tüketimi gerçekleştiriyor. Görsel efektlerden arındırılmış bir MacOS kullanmak isteyeceğinizi düşünmüyorum ama yine de acil durumlar ve pilinizin önem arz ettiği durumlarda bu iki özelliği kapatmayı düşünebilirsiniz.

Hareketi ve saydamlığı azaltmak için;

  1.  Apple menüsünden “Sistem Tercihleri…” sekmesine girip, “Erişebilirlik” bölümünden “Ekran” seçeneğine tıklayın.
  2. Hareketi Azalt” ve “Saydamlığı Azalt” kutucuklarına tik işareti atın.

#5. macOS Sierra için Diğer Önemli Pil Tasarrufu Önerileri

  • Ekran aydınlığını ortama göre ayarlayın ve mümkün olduğunca aydınlığı sonuna kadar açmayın.
  • Aynı anda çalıştığınız uygulamaların sayısını düşürün. Tekil işlemler üzerinde uğraşın veya abartıya kaçmayın.
  • Kullanmanız gerekmiyorsa konum servislerini kapatın.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir