iNoktasıMac

Mac’inizin Hafızasını Boşaltma ve Arttırma Rehberi

Standart bir bilgisayarın aksine, Mac’lerin depolama alanını genişletmek için yeni bir disk almaya yönelemiyoruz. Zaten diski arttırmayı ciddi ciddi düşündüğümüzde de ağzımızı açık bırakan ve bir çok kullanıcıyı aşan fatura tutarları ortada dönüyor.

O halde biz de elimizden gelenin en iyisini yapmalı ve diskimizi maksimum performansla kullanmak için bolca sistemimizde fazlalık yer kaplayan dosyalar ve uygulamaları kaldırmalıyız. Birçok Mac’in sahip olduğu 120 GB kapasitesine sahip Flash diskler aslında birçok kullanıcı için yeterli bir alan demek.

Tabii, diskimizi kullanmadığımız şeylerle doldurmamız ve onları diskimizde unutmamız sonrasında diskimizin yetersiz kaldığını düşünüyoruz. Oysa hem PC hem de Mac’de 128 GB ile yıllarını geçirmiş bir bilgisayar kullanıcısı olarak, doğru kullanıldığı taktirde 128 GB’in fazlasıyla yeterli bir alan olabileceğini defalarca kez deneyimlemiş bulunuyorum.

İlla arşiv mi yapmak istiyorsunuz? Tamam o halde, daha ekonomik bir alternatif olan taşınabilir diskleri düşünmelisiniz. Böylece alan sorununuzu komple sıfıra indirgeyebilirsiniz. “Sürekli kim onu yanında taşıyacak yiaaa” mı diyorsunuz? O zaman da bulut servisler var. Yine de tüm bunlara rağmen bazen Mac’inizin içine sığamayabilirsiniz.

İşte bu durumda aşağıdaki rehberden faydalanmanız gerekiyor 🙂

1- Mac’inizde Fazlalık Yer Kaplayan Yazılımları Kaldırın

Mac veya bir iOS cihaz olması fark etmez, uygulamalar ve yazılımlar Apple’ın cihazları üzerinde en çok yer kaplayan dosya türleridir. Bu nedenle işe önce kullanmadığımız veya ayda yılda bir aklımıza gelip kullandığımız yazılımlardan başlayalım.

 • Apple menüden “Hakkında” bölümüne giriş yaptıktan sonra, “Depolama” sekmesine geçiş yapın ve “Yönet…” seçeneğine girin.

 • Şimdi buradan “Uygulamalar” sekmesine geçiş yapalım.

 • Bu listede Mac’inizde yüklü olan tüm yazılımları ve bu yazılımların ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz.

 • Örneğin listede ne kadar görünüyor bilmiyorum ancak ben vakti zamanında kurup üzerine düşemediğim; Euro Truck Simulator, Kingdom New Lands, FileZilla’nın eski sürümü gibi birkaç irili ufaklı uygulamayı kaldırarak bir anda disk üzerinde tam 10 GB yer açmayı başardım. 120 GB’lık bir diskin zaten 100 GB’ını işletim sistemi haricinde bizim kullandığımızı düşünecek olursak bu oldukça iyi bir rakam denebilir.

 • Bu listede özellikle “Eski sürümler” etiketine sahip olan tüm yazılım veya yazılım parçaları sistem üzerinde boş yere fazlalık yer tutan parçalardır. Bu parçaları mutlaka temizlediğinizden emin olun.

2- GarageBand Parçaları

Daha önceden sırf meraktan ve biraz da can sıkıntısından GarageBand’i yüklemiş ve bazı çalışmalar kaydetmiştim. Bu pencereden gördüğüme göre GarageBand bu dosyalar için yaklaşık olarak 2 GB’lık alan işgal ediyor. Eğer siz de daha önceden bu ve buna benzer uygulamalar yüklediyseniz buradan mutlaka kontrol etmeyi unutmayın.

3- Diğer Kriterleri Göz Önünden Geçirin

Bu pencereyi kullanarak iTunes’dan tutun yedeklemelere dair birçok verinin sistem üzerinde ne kadar yer kapladığını göreceksiniz. Kullanmayacaklarınız ve sistem üzerinde boş yere fazlalık yer tutan her türlü uygulama ve dosyayı temizleyin. Bu bölümde zaten Mac’in yardımcıları siz yönlendireceği için ekstradan bir kere daha anlatmaya gerek duymuyorum.

4- Büyük Boyutlu Dosyaları Bulun ve Silin

Eğer Finder’ın daha önceden kapsamlı arama motorunu kullanmadıysanız sıkı durun. Bu bölümde filtreleme özelliğiyle nasıl Finder’da istediğimiz bir boyuttan daha büyük olan dosyaları bulabileceğimizi göreceksiniz.

 • Finder’ı açtıktan hemen sonra CMD + F tuş kombinasyonuyla arama ekranını getirin.
 • Açılan ekrandan “Türü” ve “Herhangi biri” şeklinde bir arama atayın.

 • Daha sonra Sağ köşede yer alan + ve işaretlerinden + işaretine tıklayın.
 • Yeni kriteri belirlerken “Diğer” bölmesinden “Dosya Büyüklüğü” seçeneğini bulup tik işareti koyun.

 • Şimdi kriter olarak “Dosya Büyüklüğü” seçeneğini ekleyelim ve 100 MB büyüklüğündeki dosyaları arayalım.
 • Kendi bilgisayar kullanım tipinize göre bu kriterleri değiştirerek de büyük boyutlu dosyalara erişebilirsiniz.

 

 • Sonuçlarda görüldüğü üzere Mac’imde bazı iPhone uygulama paketleri yer alıyor ve bu uygulamalar neredeyse 5 GB kadar yer kaplayan uygulamalar. Tabii böyle bir tarama yapmamış olsam bu dosyalardan haberim olmayacaktı 🙂

Mac’inizde Disk Alanını Etkili Kullanmak için Bazı İpuçları

 • iCloud ve bulut depolama servislerinden sıkça faydalanın. Nasıl olsa artık mutlaka bir şeyler yapmak için internete ihtiyaç duyuyoruz. İnternetin olmayacak olduğu durumlara bence çok da takılmayın.
 • İndirilenler ve Çöp Kutusu klasörlerini düzenli olarak silin.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir