mac ile şapkalı a yazmak
iNoktasıMacMacOS

Mac’de Şapkalı “A” ve Aksanlı Harfler Kolayca Nasıl Yazılır?

TDK artık Türkçede kullanılan şapkalı a harfi gibi aksanlı harfleri sallamıyor. Fakat bir kullanıcı olarak siz hala aksan harflerini takıyor ve Mac üzerinden bu harfleri nasıl kolayca yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Sadece Türkçe değil, aksanlı harfler İspanyolca, Fransızca ve Yunanca gibi birçok latin dilinde yer alıyor.

Yani, sizin ve TDK açısından aksanlı harfler bir sorun oluşturmuyor olsa bile, Türkçe dışında latin dillerini kullanıyorsanız aksanlı harfleri kolayca yazmak işinizi pratikleştirebilir. Bir gün aksanlı harflere ihtiyacınızın olup olmayacağını siz düşünmemiş olabilirsiniz ancak Apple mühendisleri bunu bizim yerimize düşünüp, cuks diye çözüm olacak oldukça pratik bir çözüm geliştirmişler.

Mac’de Aksanlı Karakterler Hızlıca Nasıl Yazılır?

Mac OS’in yeni ve modern sürümlerinde aksanlı harfleri oluşturmanız için en pratik yöntem, o harfin ait olduğu tuşa basılı tutmaktır. Evet, bu kadar kolay. Örneğin “A” harfini şapkalı olarak yazmak istiyorsanız;

  1. “A” tuşuna Caps Lock açık veya kapalı konumda olması fark etmeksizin basılı tutun. Bir saniye içerisinde aksağanlı olarak “a” harfini yazmak için diğer harf varyasyonlarının ekranda belirdiğini göreceksiniz.
  2. Açılan menüden harfin varyasyonlarının altında rakamlar yer alıyor. Örneğin “a” harfini şapkalı olarak yazmak için klavyeden “A” tuşuna basılı tutun ve seçenek menüsü açıldığında klavyenizden 1 tuşuna basın. Aynı şekilde dilerseniz farenizle de menüden seçim yapabilirsiniz.
  3. Eğer aksanlı harf kullanmaktan vazgeçtiyseniz “Esc” tuşuna basarak seçim menüsünü kapatabilirsiniz. Aynı şekilde klavyenizdeki diğer tuşları kullanarak farklı aksanlı harfleri pratik şekilde meydana getirebilirsiniz.

Tıpkı Mac OS sürümlerinde emoji klavyesinde olduğu gibi, hızlıca aksanlı harfleri yazmanıza yardımcı olan bu menüyü istediğiniz her yerde ve yazılımda kullanabilirsiniz.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir