iNoktasıMac

Mac’de Otomatik Ekran Parlaklığı Nasıl Kapatılır?

Teknoloji iyi güzel hoş da, ben teknolojinin benim emrimde çalışan kısımlarını seviyorum. Otomatik ekran parlıklığı gerçekten mantıklı şekilde düşünülerek geliştirilmiş bir sistem. Ne var ki, sensörlerin bu konuda ortaya çıkardığı performans bence tümüyle vasat.

Oysa ekran aydınlatması, zart diye şarjınızın bitmesini engellemek için en ince şekilde yapmanız gereken ayarlardan biri. Kesinlikle maksimum şarj performansı ve hatta maksimum cihaz deneyimi için ekranınızın parlaklığını yerine göre ayarlama alışkanlığını edinmelisiniz.

Böyle ince bir ayarı doğrudan basit sensörlere bırakmak yerine kendiniz yaparsanız ciddi şekilde pil tasarrufu yaptığınızı göreceksiniz. Hem iPhone hem de Mac’de hatta şimdiye kadar kullandığım diğer cihazlarda da ekran aydınlatmasını manuel olarak ayarlayarak maksimum performansı elde etmeyi başardım.

Siz de bu oto kontrolü sağlayarak şarjınızı çok daha verimli şekilde harcayabilirsiniz. Hem itiraf edin, yaldır yaldır parlak ekranlar sadece şarjınızı sömürmekle kalmıyor aynı zamanda gözlerinizi de ciddi şekilde yoruyor.

Mac’de Otomatik Aydınlatmayı Kapatmak için;

  • Apple menüsünden “Sistem Tercihleri…” bölümüne girip, “Ekranlar” sekmesine geçiş yapın.
  • Parlaklık” ayarlama çubuğunun hemen altında yer alan “Parlaklığı otomatik olarak ayarla” seçeneğini pasif hale getirin.

Mac’lerin birçok modelinde ekran parlaklığınızı ayarlamak için F1 ve F2 tuşlarından faydalanabilirsiniz. F1 ile aydınlatmanızı daha çok kısabilir, F2 ile de aydınlatmanızı yükseltebilirsiniz.

Şimdiden bol şarjlar!

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir