MacOSManşet

Mac’de Night Shift Modu Nasıl Kullanılır?

iOS cihazlarımızda bir süredir kullanmakta olduğumuz Night Shift özelliği, 2017’nin Mart ayında yapılan MacOS Sierra güncellemesiyle birlikte Mac kullanıcıları için sunulmuştu. Eğer tüm gününüzü Mac’inizin karşısında geçiriyorsanız ve akşam saatlerinde de Mac’inizi kullanmak zorunda kalıyorsanız, Night Shift modu gözleriniz için aradığınız ilaç olabilir.

Night Shift modu açık olduğunda, Mac’in renk tonları gündüzün renk tonlarına yakın şekilde ayarlanıyor. Bu sayede gece Mac’inizi kullanırken gözünüze gözünüze çarpan beyaz ışıklar ortadan kaldırılıyor ve renkler gündüz gördüğümüz gibi rahatsız etmeyen renklere dönüşüyor.

Night Shift özelliği Mac kullanıcılarına gündüzün çalışma konforunu sunarken sizi başınıza saplanan ağrılar ve göz rahatsızlıklarından koruyor. Mavi ışınlardan daha az etkileneceğiniz için Mac’de kullanacağınız Night Shift modu uyku kalitenizi arttıracaktır.

Night Shift modunu kullanmak için Mac’inizin macOS Sierra 10.12.4 veya daha yeni bir sürüme sahip olması gerekir. Eğer daha eski bir Mac sahibiyseniz, Flux adındaki aynı işleve sahip uygulamayı App Store üzerinden indirebilirsiniz.

Mac OS’de Night Shift Modu Nasıl Kullanılır?

  1.  Apple menüsüne tıklayın ve “Sistem Tercihleri…” menüsünü seçin.
  2. Ekranlar” menüsünden “Night Shift” sekmesine girin.
  3. Night Shift’i kullanmak istediğiniz mod seçeneğini değiştirin. Eğer Night Shift’i kendiniz açıp kapatmak istiyorsanız “Özel” seçeneğine geçip, istediğiniz saat aralığını girebilirsiniz. Yaz saatlerinde İstanbul’da havanın 19:20’den sonra kararmaya başladığını düşünerek ben başlangıç ayarını 19.20, bitişi ise 9.50 saatlerine ayarladım.
  4. Night Shift modunuzu siz de kendi kullanım alışkanlığınıza göre şekillendirdikten sonra pencereyi kapatarak Night Shift modununun uyku kalitenizi arttırmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer Night Shift modunu elle açıp kapatmak istiyorsanız, bildirim menüsü üzerinden Night Shift’i dilediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz.

night shift acma

Night Shift modu hakkında biraz daha ipucu vermek gerekirse; önemli olan yaşadığınız bölgede güneşin ne zaman battığını ve doğduğunu bilmek. Özel bir atama ayarladığınızda artık Mac’iniz ayarladığınız saate ulaştığında Night Shift moduna geçiş yapacak ve bitiş süresinceye kadar ekranınızın renklerini sıcaklaştıracak. Yapılan bu değişiklik sayesinde mavi ışınlar gözünüzü daha az rahatsız edecek, uyku kaliteniz artacak ve mavi ışınlar yüzünden yaşadığınız baş ağrılarınız tarih olacak.

Hangi Mac’ler Night Shift Özelliğini Destekliyor?

Ne yazık ki, tüm Mac bilgisayarlarda Night Shift modu özelliği bulunmuyor. Bu özellik daha çok yakın zamanda çıkış yapan modellerde kullanılabiliyor. Tam olarak hangi modellerde kullandığını öğrenmek isterseniz Night Shift modunu: MacBook (2015 veya daha yeni), MacBook Air (2012 ortası veya daha yeni), MacBook Pro (2012 ortası veya daha yeni), Mac mini (2012 sonu veya daha yeni), iMac (2012 sonu veya daha yeni) ve Mac Pro (2013 sonu veya daha yeni) modelleri kullanabiliyor.

Eğer Mac’iniz Night Shift modunu desteklemiyorsa ve mavi ışınlardan gözlerinizi korumak için bu özelliğine ihtiyaç duyuyorsanız Flux’u App Store üzerinden indirerek kullanmayı deneyebilirsiniz.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir