MacOS

Mac’de Mail’e İmza Nasıl Eklenir?

Öyle tahmin ediyorum ki, tıpkı benim gibi birçok kullanıcı gönderdiği maillerinin altında bir imzalarının yer almasından keyif alıyordur. Kişisel kullanıcılar için belki çok önemli bir detay olarak kabul edilmese de iş dünyasında sıklıkla yer alıyorsanız, resmiyeti karşı tarafa ulaştırmanız ve iletişim bilgilerinizi de ekstra çaba sarf etmeden iletebilmeniz açısından HTML imza kullanmak oldukça önemli.

Oluşturacağınız HTML imzanız sayesinde kalın, italik, font boyutu, linkler ve sosyal medya profilleriniz gibi birçok detayı kolayca imza bölümüne yerleştirebiliyorsunuz. MacOS kullanıcılarının genellikle Mail için kullandığı Mail istemcisinde de aslında imza oluşturmak ve maillerinize imza eklemek son derece basit bir işlem.

Yine de Mac’e henüz yeni başlayanlar ve alışma sürecinde olanlar için Mac’de maillere imza ekleyeceğiniz alanı bulmak ve ekleme işlemini yapmak belki biraz sancılı bir süreç olabilir diye düşündüm ve Mail hesabımıza nasıl imza tanımlayabileceğimizi anlatmanın faydalı olacağı kanaatine vardım.

Mac’de HTML İmza Nasıl Oluşturulur?

Elbette herkesin HTML bilmediğini kabul ederek önce, size tüm Mac’lerin Mail yazılımı yardımıyla nasıl HTML imza oluşturacağınızı anlatalım. Mail’e giriş yaptıktan hemen sonra yeni bir mail oluşturun. Daha sonra mail oluşturma penceresinin üst sağ köşesinde yer alan “A” harfine tıklayın.

Bu tıklama metin biçimlendirme aracını açacak ve imzamızı HTML kodlarıyla uğraşmamıza gerek kalmadan HTML imzamızı görsel bir arayüz üzerinden oluşturmamızı sağlayacak. Şimdi aşağıdaki görselde gördüğünüz metin alanı ekranınızda açılmış olacaktır. Bu ekranı da kullanarak imzamızı oluşturabiliriz. Linkleri ekranda gördüğünüz gibi yapmak için metni yazdıktan sonra metni işaretleyip CMD + K kısayol tuşunu kullanabilirsiniz.

Eğer imzamızı olması gerektiği şekilde hazırladıysak şimdi alt başlığı kullanarak imzamızı nasıl posta hesabımıza tanımlayabileceğimizi öğrenebilirsiniz. Ben örnek ve basit bir şablon olarak imza çıkarttım ancak bu imzayı daha kapsamlı hale getirmek tümüyle sizin elinizde.

Mac’de Mail’e İmza Nasıl Eklenir?

  1. Mail uygulamasını açtıktan sonra sol köşedeki Apple menüsünden “Tercihler…” bölümüne giriş yapın.
  2. Şimdi, “İmzalar” sekmesinden imza atamak istediğiniz mail adresini seçip “+” işaretine tıklayın.
  3. Artı işaretine bastıktan sonra imzanıza bir isim verebilir ve “Her zaman saptanmış ileti fontumla eşleştir” yazısının tikini kaldırdıktan sonra hazırlamış olduğunuz imzayı 4 numaralı okla gösterilen alana kayıt edebilirsiniz. 
  4. Son olarak “İmzayı Seç” bölümünden geçerli olacak imzayı saptamayı da unutmayın 🙂

Bu şekilde Mac’in Mail yazılımının içinde kullandığınız tüm e-posta hesapları için kolay ve zahmetsizce ayrı imzalar ekleyebilirsiniz.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir