MacMacOSManşet

Mac’de Klasör Şifreleme Nasıl Yapılır?

Mac’inize sizden başka kişilerin fiziksel erişimi varsa gizli kapaklı işler çevirdiğiniz dosyalarınızı şifrelemek ve parola ile koruma altına almak isteyebilirsiniz. macOS’de klasörleri şifrelemeniz için kullanabileceğiniz doğrudan bir şifreleme aracı yok; ama Disk İzlencesi veya 3. parti bir yazılım olan Encrypto ile dosyalarınızı ve klasörlerinizi şifreleyerek, onları meraklı gözlerden koruyabilirsiniz.

Encrypto ile Mac’de dosyaları ve klasörleri şifrelemek bir parça daha kolay olduğundan ben işe Disk İzlencesi yöntemini anlatarak başlayacağım. Eğer ilk yöntem gözünüzü korkutursa daha basit bir yöntem olarak ikinci alternatife yönelebilirsiniz.

01 – Disk İzlencesi’ni Kullanarak Mac’de Dosya ve Klasörleri Şifrelemek

 1. Disk İzlencesi’ni Spotlight arama ekranından veya Uygulamalar klasöründen bulup çalıştırın.
 2. Menü çubuğundan Dosya > Yeni Görüntü > Klasörden Görüntü… seçeneğine tıklayın.
 3. Açılan araç yardımıyla şifrelemek istediğiniz klasörünüzü seçin.
 4. Şimdi, şifrelenmiş arşiv dosyanıza bir isim verin, ihtiyaç duyuyorsanız etiket ve dosyanızın nereye kaydedileceğini seçin. Şifreleme seçeneğinden “128-bit AES şifreleme” veya “256-bit AES şifreleme” metodlarından birini seçin. 256 bit’lik şifreleme metodu daha güvenlidir ancak şifreleme süresi epey uzun olacaktır. 128-bit şifreleme metodu ise güvenilir ve hızlıdır. Şifrelemek istediğiniz dosyaların boyutu yüksek ise tavsiye edildiği üzere 128 bit’lik şifrelemeyi denemenizi öneririm.
 5. Şifreleme türünü belirledikten sonra, oluşturacağımız şifreli arşiv için bir parola belirleyin. Tahmin edilmesi güç bir parola belirlediğinize emin olun.
 6. Görüntü Biçimi seçeneğinin seçimine kendi başınıza karar vermelisiniz. Salt Okunur dosyalar sadece açılır ancak dosya eklemesi veya silmesi yapılamazken, okunur/yazılır dosyalara sonradan ekleme yapabilir veya dosya silebilirsiniz. Bu nedenle ben okunur/yazılır seçeneğiyle devam etmenizi öneriyorum.
 7. Son aşamada “Kaydet” tuşuna basarak dosyanızın oluşturulmasını bekleyebilirsiniz.

Artık arşiv dosyamızı oluşturduk ancak bu dosya standart bir klasörde olduğu gibi çalışmayacak tıpkı bir ISO dosyası gibi çalışacaktır.

Gizli arşivimize ulaşmak istediğimizde oluşturduğumuz dosyayı şifre girerek açmalı ve işimiz bittiğinde bu dosyaya sağ tıklayıp “Çıkar” seçeneğini kullanmalıyız. Orijinal klasördeki dosyalarımızın da olduğu yerde durduğu dikkatinizi çekecektir. Bunun nedeni yeni arşiv dosyasının orijinal dosyaların birebir kopyasıyla hazırlanmış olmasıdır.

02 – Encrypto’yu Kullanarak Mac’de Dosya ve Klasörleri Şifrelemek

Encrypto, 3. parti bir geliştirici tarafından hazırlanan ve Mac App Store’dan ücretsiz olarak indirebileceğiniz bir şifreleme/kriptolama yazılımıdır. Diğer işlemi yorucu bulduysanız, Encrypto’yu kullanarak pratik şekilde dosya ve klasörlerinizi şifreleyebilirsiniz.

 1. Encrypto’yu indirmek için buraya tıklayın.
 2. Kurulumu tamamladıktan sonra kullanım detaylarını veren pencereyi Next butonuna tıklayarak atlayın. Son adımda e-posta adresinizi istenen bölümü “Skip” seçeneğiyle atlayabilirsiniz.
 3. Şimdi, şifrelemek istediğiniz dosya veya bir klasörü tutup Encrypto’ya sürükleyin ve bırakın.
 4. Password bölümüne şifrenizi, Hint bölümüne eğer ihtiyaç duyuyorsanız bir hatırlatma açıklaması girin. İlgili alanları doldurduktan sonra “Encrypt” butonuna tıklayın.
 5. Şifreleme işlemi tamamlanınca ekranda beliren dosyayı, tut sürükle ve bırak mantığıyla istediğiniz bir yere sürükleyin.
 6. Artık bu dosyayı açmak istediğinizde bir şifre sorma ekranı karşınıza gelecek ve sizden parola talep edecektir. Dosyayı açmak için Mac’inizde daima Encrypto’nun kurulu olması gerektiğini de unutmayın.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir