mac dashboard
MacOS

Mac’de Dashboard Penceresi Nasıl Kapatılır?

Apple, kullanıcıların basit işlerini halletmesi için varsayılan olarak bir Dashboard ekranı sunuyor. Bu Dashboard ekranına not defterleri, takvimler, hesap makineleri, hisse senedi, dünya saati gibi daha birçok küçük ama etkili minnak widget aracı ekleyebiliyoruz.

Dashboard’ın ilk defa eklendiği Mac sürümlerinde Dashboard baya baya işlevsel kullanılan bir araçtı. MacOS Sierra gibi gelişmiş işletim sistemi sürümlerine geçtiğimizdeyse sanki pek bi esprisi kalmadı.

Neyse ki, macOS Sierra sürümüyle Dashboard özelliğini istediğimiz zaman kapatıp açabilmemize yardımcı olan bir seçenek menüsü eklendi. Dashboard’un önceki sürümlerinde bu ekranı kapatmak için tek yol Mac’in Terminal ekranından çalıştırdığımı bir koddu. Artık basit birkaç adımla Dashboard’u pasif edebiliyoruz.

Mac’in Dashboard’u Nasıl Kapatılır?

  1.  Apple menüsüne gidin ve ardından “Sistem Tercihleri…” bölümüne geçiş yapın. Daha sonra “Mission Control”e girin.
  2. Dashboard seçeneğini bulun ve karşısındaki seçeneği “Kapalı” konumuna getirin.

Mac dashboard özelliği kapatma

Mac Dashboard kapatmak için yapmamız gereken bundan ibaret. Dashboard’u bir kere pasif hale getirdiğimizde FN + F12 tuş kombinasyonunu tekrarlayana kadar Dashboard ekranı kapalı kalacaktır.

Ben şahsen Dashboard’u kullanışlı bulmuyorum ancak basit araçları her an elinin altında tutmak isteyecek kullanıcılar için Dashboard’un hala faydalı olacağını düşünüyorum.

Eğer sizin için Dashboard’un tek sıkıntısı fazladan bir masaüstü oluşturmasıysa, kapattığımız seçenek üzerinden Dashboard’u “Alan Olarak” yerine “Katman Olarak” atmayı da deneyebilirsiniz. Bu seçenekle aktif ettiğinizde Dashboard normal bir uygulama gibi, uygulama ekranı içerisinde tepki verecektir.

Mac Dashboard Kapatma

Yeni kullanıcılar Mac’in Dashboard ekranına ilk defa giriş yaptıklarında bu ekrandan nasıl çıkacaklarını bilmedikleri için mac dashboard kapatma bilgisine de ihtiyaç duyabiliyor. Eğer Dashboard’u özellik olarak değil, sadece pencere olarak kapatmak istiyorsanız, sağ alt köşedeki ok işaretine tıklayabilirsiniz.

mac dashboard kapatma

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir