MacUygulamalar

Mac için En İyi Yapılacaklar (To-do) Uygulamaları

Bu liste için harika bir klişem var; “Söz uçar, yazı kalır.” uzun yıllar boyunca not alma ve yapılacaklar listesi konusunda büyük bir beceriksizlik timsali olsam da iPhone ve Mac kullanıcısı olmaya başladıktan sonra kolay eş zamanlama gibi avantajlar sayesinde bu düzeni hayatıma yedirdim.

Evet, artık ödenmesi gereken doğalgaz faturamı, kız arkadaşımın doğum gününü ve hatta bazen ne yediğimi bile unutmuyorum! Bu birbirinden harika edinimlere siz de mi el atmak istiyorsunuz, tamam o zaman Mac’inizde mutlaka değerlendirebileceğiniz en iyi yapılacaklar (to-do) uygulamalarına mutlaka bir göz atın;

#1. Todoist (Ücretsiz)

Hem keyfim bozulmasın hem ayranım dökülmesincilerdenseniz o zaman listenin bir numarasında yer alan Todoist tam sizlik. iOS ve Mac versiyonuyla kullanılabilen Todoist, yüzlerce yapılacak listesi yapabileceğiniz ve tüm ihtiyaçlarınızın tamamını karşılayacak bir uygulama. Oldukça yetenekli sayılan Todoist’i Google Takvim, hava durumu gibi diğer servislerle de birbirine bağlayabiliyorsunuz.

 

#2. Wunderlist (Ücretsiz)

Wunderlist tüm yapılacaklar ve not alma ihtiyacınızı karşılayabilecek, tamamen fantastik bir yapılacaklar uygulaması. İstediğiniz yapılacakları not alın, saat ve tarih belirleyin, oldu bitti gitti. İmli liste ve sayısal liste gibi özellikleriyle, sade tasarım yapısıyla sizi kendi tutuklu bırakacak Wunderlist yazma işini bu tür minnak özellikleri sayesinde minimuma indiriyor. Siz de böylece kısa sürede ne yapacağınızı edeceğinizi liste haline getirip, üşengeçlikten kurtulmuş oluyorsunuz.

 

#3. Things ($49.99)

Eğer yarı zamanlı bir süpermen olarak çalışıyorsanız veya işinizi gücünüzü zamanında halletmek sizin için coğrafi keşiflerden daha önemliyse tamam o zaman, Things’i deneyebilirsiniz. İlk bakışta fiyatıyla dikkat çeken Things’in aslında birçok pratik özelliği var. Toplantılarınızı ayarlamak, notlarınızı desteler halinde düzenlemek, gelişmiş hatırlatmalar gibi birçok gelişmiş özellikle birlikte Things, App Store’da sizi bekliyor.

 

#4. OmniFocus 2 ($39.99)

OmniFocus, şimdiye kadar hiçbir yapılacak listesi uygulamasında görmediğiniz kadar çok özelliği barındıran bir uygulama. Projelerinizi oluşturma, alt kategorilere ayırma, bitiş tarihi ekleme ve önemli yapılacakları ayırma gibi düzinelerce özelliği bulunuyor. Eğer gerçekten bana en iyisi en güçlü lazım diyorsanız Omifocus 2 değerlendirebileceğiniz bir alternatif.

 

#5. Anımsatıcılar (Ücretsiz)

Zaten Mac’e dünyanın parasını verdik, üzerine bir de ₺120 gidip yapılacaklar uygulamasına vermem diye düşünüyorsanız, Apple’ın sistemiyle tümleşik halde gelen Anımsatıcılar uygulamasını tercih edebilirsiniz. Şahsen ben tercihimi uzun yıllardır Apple’ın Anımsatıcılar’ından yana kullanıyorum. Eğer iOS bir cihazınız varsa eş zamanlı olarak tüm notlarınıza kolayca erişebiliyorsunuz. Üstelik Mac üzerinden Anımsatıcılar’ı kullanmak bana kalırsa iOS cihaz üzerinde kullanmaktan çok daha pratik.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir