iNoktasıMac

Mac Ekranı Nasıl Temizlenir?

“Ekran temizlemenin detayı mı olurmuş yahu! Alırım elime Camsil’imi dalarım Mac’in ekranına!” diyenlerdenseniz dikkat! Bu anlayış kısa vadede günü kurtarmanıza yardımcı olabilir ancak uzun vadede zararlı çıkacağınız kesindir. Mac’ler sadece pahalı bilgisayarlar değiller; bakımları da en az kendisi kadar pahalı bilgisayarlardır. Bir Mac’in ekranının Apple servisinde (yarı fiyatına) değiştirilmesi hadisesi ve bu süreçte bilgisayarsız kalmak belinizi ciddi halde bükebilir.

Beliniz bükülmesin, ayranınız da dökülmesin diyorsanız; Mac’inizin ekranına ne şekilde yaklaşmanız gerektiğini ve hangi ürünleri kullanmanız gerektiğini bilmelisiniz. Mac ekranı nasıl temizlenir sorusunun yanıtının aynı zamanda tüm LCD ekranlar için de geçerli olacağını unutmayın.

Öncelikle Mac’lerin ekranını tanımakla işe başlayalım.

Mac’lerde kullanılan ekranları iki kategoriye ayırıyoruz: Çıplak LCD Ekranlar (Naked LCD) ve Cam LCD Ekranlar (Glass LCD). Çıplak LCD Ekranlar, genellikle eski taşınabilir Mac modellerinde ve bilgisayarınız için satın alabileceğiniz herhangi bir LCD ekranda kullanılan panellerdir. Cam LCD Ekranlar ise yeni çıkan iMac’lerde gördüğümüz panellerdir.

Cam LCD Ekranlar aslına bakarsanız Çıplak LCD Ekran’lardan daha çıplaktır. Çünkü gerçekten bu ekranın yüzeyinde camdan başka ayriyeten koruyucu bir panel yoktur. “Nasıl olsa camdanmış bu meret!” diyerek Camsil’e davranmadan önce, biraz daha okumaya devam etseniz iyi olur. Çünkü Apple’ın önerisine göre Camsil tarzı kimyasallar bu ekranlar için biçilmiş kaftan değillerdir.

Mac’in Ekranını Temizlemek

Bize neler lazım?

  • 2 mikrofiber bez (eski tişört veya diğer giyim ürünleri değil. Mikrofiber bez!)
  • Arıtılmış içme suyu
  • Beyaz sirke
  • Bir veya iki dakikalık zaman

Mac’in ekranını temizlemek için tek bir mikro fiber bez de yeterli olabilir fakat kurulama için ayrı bir bez kullanmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. İki bezle Mac ekranını temizlediğinizde ekranı nokta, leke ve kirlerden tamamen arındırabiliyorsunuz.

  1. Ekranı yavaşça silmek için kuru bir mikrofiber bez kullanarak işe başlayın. LCD paneline sert baskı yapmayın aşırı baskı, ekranı oluşturan piksellerde sorunun meydana gelmesine neden olabilir. Bir Cam Panel LCD’yi temizliyorsanız, biraz fazladan baskı uygulayabilirsiniz; ancak yine de olabildiğince nazik davranın.
  2. Kuru temizleme tamamlandığında kalan lekeler veya kirli alanlar için ekranı kontrol edin. Çoğu durumda mikrofiber bezle hafif bir temizlik yapılması gereken tek şeydir ve sonraki adımlara her zaman ihtiyaç duyulmayabilir.
  3. Hala temizlemeye ihtiyaç duyulan bölgeler varsa, ikinci mikrofiber bezi içme suyula nemlendirin ve kirli olan yüzeyin üzerinde hafifçe ovalayın. İlk bezle kurulayın, ardından ekranı inceleyin.
  4. İnatçı lekeler Mac’inizin ekranına şezlong atmış güneşlenmeye devam ediyorsa; profesyonel bir LCD temizleyici kullanın. Ya da yukarıdaki listede belirttiğim üzere beyaz sirke ve içme suyu ile bir temizleme karışımı hazırlayın. Karışımınız asla yüzde 50’den fazla beyaz sirke içermemelidir! İdeal bir karışım 25/75 (bir parça sirke üç parça su) şeklinde olmalıdır.
  5. İkinci mikrofiber bezi temizleme karışımında nemlendirin ve hala kirli olan alanlara yoğunlaşın.
  6. Ekranı kuru bezle silin ve ardından ekranı tekrar kontrol edin. Ekranınız ilk günki gibi ışıl ışıl olmalı, ancak gerektiğinde nemli mikrofiber bezle bir kez daha üstünden geçebilirsiniz. Temizliği daima kuru bezle bitirdiğinizden emin olun.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir