iNoktasıiOS

iPhone’da Kopyala ve Yapıştır İşlemleri Nasıl Yapılır?

iPhone veya iPad gibi cihazlarda kopyala ve yapıştır özelliğini kullanmak, en az bir bilgisayarda kopyala yapıştır yapmak ya da Mac’de kopyala yapıştır yapmak kadar basittir. Birçok deneyimli iOS kullanıcısı için bu işlemleri uygulamak çocuk oyuncağı. Yine de çoğu kullanıcı ilk akıllı telefon olarak iOS platformunu kullandığında veya Android benzeri platformlardan geçiş yaptığında bu temel işlevlerde zorlanabiliyor.

iPhone’da Kopyala ve Yapıştır Nasıl Yapılır?

iPhone ve iPad gibi iOS işletim sistemini kullanan cihazlarda bir metni bir kaynaktan kopyalyıp farklı bir kaynağa, bir boşluğa veya bir forma geçirebilirsiniz. Bunun için öncelikle bir metni kopyalamanız gerekir;

Kopyalamak istediğiniz sözcük veya cümlenin üzerinde parmağınızı kısa süre basılı tutarak kopyalama işlemcisinin açılmasını sağlayın. 

  • Şimdi çıkan oklarla metnin istediğiniz bölümü seçin. İşaretlemeyi yaparken ekrandan nereyi işaretlediğinizi saptamaya çalışmak yerine büyüteç ile nereye kadar işaretlediğinizi takip edin.

  • İşaretleme işiniz bittiğinde “Kopyala” butonuna dokunun.
  • Şimdi içeriği kopyalamak istediğiniz pencereye geçiş yapın ve nereye yapıştırma yapmak istiyorsanız o bölüme bir süre dokunun, büyüteç ekranda belirdiği anda parmağınızı çekin. Çıkan seçeneklerden “Yapıştır” butonuna dokunun.

iPhone’da Kes ve Yapıştır Nasıl Yapılır?

Kopyalama işlevinin yanı sıra iOS cihazlar üzerinde kesme işlemi de gerçekleştirebilmek mümkün ancak iPhone’da kes işlevini kullanmak için yazının yazılabilir bir bölüm içerisinde (örn; not defteri) olmanız gerektiğini unutmayın. Aynı şekilde kes işlevini kullanmak için de işaretlediğiniz metinden işaretleme yaptıktan sonra “Kes” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Kopyalama yaptığınızda, orijinal metin kaynakta da yer alacakken kes işlemini uyguladığınızda metin veya içerik kaynaktan tümüyle alınacaktır. Bu nedenle kes işlevini kullanırken ekstradan dikkat etmeniz ve dikkatli olmanız gerekiyor.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir