iPadiPhone

iPhone Şarj Yuvası Nasıl Temizlenir? 3 Farklı Yöntem!

iPhone cihazınızla ilgili şarj sorunları yaşıyorsanız, katil düşündüğünüzden yakın olabilir. Mesela, en önemli maktul olan şarj yuvanıza ne dersiniz?

iPhone’ların şarj yuvası girişleri zamanla kirlenir, tıkanır veya şarj pin’lerinde kirden dolayı temassızlık oluşabilir.

Belki çok temiz olabilirsiniz. Hatta tescilli bir temizlik hastalığınız bile olabilir. Yine de, iPhone’unuzun havadan nem kapabileceğini unutmamalısınız.

iPhone’unuzu şarj ederken veya bilgisayarınızla bağlantı kurarken bazı sorunlar yaşıyorsanız, şarj yuvasını temizlemeyi deneyebilirsiniz. Şarj yuvasını nasıl mı temizleyebilirsiniz?

İşte, 3 farklı ve en etkili iPhone şarj girişi temizleme yöntemi:

01 – Kürdan Kullanın

Kendin pişir kendin ye çözümü arayanlardansanız, elinize bir kürdan alarak işe başlayabilirsiniz.

Çanta ve cebimize koyduğumuz telefonun şarj yuvası çok kısa sürede tıkanabilir. Kürdan ile tıkanıklığın önemli bir kısmını giderebilir ve iPhone’unuzun şarj yuvasını kolayca temizleyebilirsiniz.

Kürdan ile cihazınızın şarj yuvasını temizlemeden önce iPhone’unuzu kapattığınızdan emin olun. Kürdanı hafif hareketle yuvaya sokmalı ve şarj pinlerine zarar vermeden yumuşak hareketlerle yuvadaki kirleri dışarı çıkarabilirsiniz.

Kürdanı kullanırken baskı yapmadığınızdan emin olun. Aşırı baskı uygulamanız halinde şarj soketinde bazı kalıcı hasarlar bırakabilirsiniz.

Temizleme işlemi sırasında olabildiğince yuvanın en sağ ve en solundaki şarj pin’lerine dokunmamaya çalışın. İddia ediyorum temizlik bittiğinde, iPhone’unuzun şarj yuvasından çıkanlara siz bile şaşıracaksınız

02 – Hava Kompresyonu Uygulayın

Eğer evinizde veya iş yerinizde hava kompresyonu uygulamanıza yardımcı olabilecek güçlü ve basınçı bir cihaz varsa, elinizi bile sürmenize gerek kalmadan cihazınızın şarj yuvasını temizleyebilirsiniz.

Hava kompresyonunu ortadan kenarlara doğru olacak şekilde tutmanız ve havayı cihazınıza yakından tutmuyor olmanız gerek. Sürekli hava tutmak yerine, kesik kesik hava tutmak kirleri çıkarmak için daha idealdir.

Kompresyonda olduğu gibi vakum cihazları da aynı işlevi görebilirler. Fakat vakum gücü çok yüksek olan bir cihaz ile iPhone’unuzu riske atmak istemeyebilirsiniz.

Şarj yuvasının içi zaten olabildiğince açık konumdadır ve basınçlı hava veya basit vakum özellikli cihazlarla kolayca temizlenmesi sağlanabilir.

03 – İşi Profesyoneline Bırakın (Ücretsiz)

Yakınınızda yörenizde bir Apple Store varsa kumar oynamak yerine işi doğrudan uzmanına bırakabilirsiniz. Apple Store’da iPhone’unuzun şarj yuvasını ücretsiz olarak temizletebilirsiniz.

Apple çalışanları bu konuda oldukça ilgili yaklaşıyorlar. Basit ve küçük bir vakum cihazı yardımıyla şarj yuvasını daha etkili biçimde temizliyorlar. Kullanılan ekipmanların bu iş için biçilmiş kaftan olmasının da payı büyük.

Yakınlarınızda ulaşabileceğiniz bir Apple Store mağazası yoksa, telefon tamiri yapan herhangi bir servisten de aynı işlemi ufak miktarlara hallettirebilirsiniz. Hatta bazı telefoncular bu iş için yapacağınız ödemeyi kabul dahi etmeyebilirler.

iPhone’unuz ile henüz bir şarj veya bilgisayara / Mac’e bağlanma sorunu yaşamıyor olmanız ileride yaşamayacağınız anlamına gelmez.

Belirli aralıklarla (optimum yılda bir kere) cihazınızın şarj girişinin temizlenmesini sağlamak, soketin uzun ömürlü olmasına yardımcı olacaktır.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir