iOSiPadiPhone

iPhone Sanal Home Tuşu Nasıl Açılır?

Bazen iPhone’unuzun home tuşu kendini erken emekliye ayırabilir. Bazen ise sadece ekstradan fiziksel bir tuşa erişmek gözünüze zor göründüğünden iPhone sanal home tuşunu açmak isteyebilirsiniz. Apple’ın bir erişebilirlik kolaylığı olarak sunulan AssistiveTouch kolaylığı sayesinde, iPhone veya iPad cihazlarınızda ekranın üzerine ekleyeceğiniz sanal bir home butonu oluşturabilirsiniz. Nasıl mı?

iPhone veya iPad’de Sanal Home Tuşu Nasıl Açılır?

Sanal Home tuşu, tıpkı iPhone’un üzerindeki fiziksel home tuşu gibi işlev gören, telefonunuzun home tuşu bozulduğunda servise götürünceye kadar idare etmeniz için oluşturulmuş bir kolaylıktır. Bazı kullanıcılar için ise Sanal Home Tuşu’nun kullanımı hem daha pratiktir hem de cihazınızın asıl home tuşunun yıpranma payının azaltılması anlamına gelir. Cihazınızın Sanal Home tuşu’nu açmak için:

  1. “Ayarlar” uygulamasına girin.
  2. “Genel” sekmesini ziyaret edin.
  3. Genel sekmesi üzerinden “Erişilebilirlik” bölümüne geçin.
  4. AssistiveTouch’a tıklayıp, en üstteki AssistiveTouch seçeneğini aktif hale getirin.
  5. “Özel Eylemler” menüsünün altından “Tek Dokun” seçeneğine tıklayın.

Artık ekrandaki minik Sanal Home Tuşu’na bir kere dokunduğunuzda, sanal tuş, Home tuşuna bastığınızda olduğu gibi sizi ana menüye götürecek.

Burada erişim kolaylığı olarak birkaç ipucundan daha bahsedeceğim. Aşağıdaki ekran görüntüsünde gördüğünüz üzere, ”Çift Dokun” ve “Uzun Bas” seçenekleri için de birer aksiyon belirledim. Ayarlarınızı bu şekilde atadığınız taktirde; Home tuşuna bir kere dokunduğunuzda ana ekrana gidecek, uzun bastığınızda açık uygulamaları ekrana getirecek ve iki kere tıkladığınızda iPhone’un ekranını kilitleyecek.

Sanal Home Tuşu’nun ekranın neresinde konumlanacağına karar vermek de tümüyle size kalmış. İsterseniz butonu ana ekranda Home Tuşu’nun bulunduğu pozisyona, isterseniz de daha rahat ulaşabileceğiniz ekranın farklı bir köşesine sürükleyebilirsiniz.

Sanal Home Tuşu fiziksel tuşları çalışmayan bir cihaz kullandığınızda sizi dar zamanlarınızda servis kapısını aşındırmaktan kurtaracağı gibi, ekran üzerinde pratik işlemler yapmanıza da yardımcı olacak.

iPhone veya iPad’de Sanal Home Tuşu Nasıl Kapatılır?

Sanal Home Tuşu’nuzu istediğiniz zaman kapatabilirsiniz. Kapatmak için:

  1. “Ayarlar” uygulamasına girin.
  2. “Genel” sekmesi altından “Erişebilirlik” menüsüne ve daha sonra AssistiveTouch seçeneğine girin.
  3. AssistiveTouch’ın karşısındaki açma/kapama butonunu kapalı konuma getirin.

AssistiveTouch hakkında bir sorununuz mu var? O halde aşağıdaki yorum kutusundan bize sorunu bildirebilirsiniz.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir