iNoktası

iPhone ile Kılıf veya Ekran Jelatini Kullanmalı mı?

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, ya yeni bir iPhone kullanıcısısınız ya da daha önce sürekli bir iPhone’u kılıfla kullandınız ve kılıf olmadan iPhone’u kullanmanın ne kadar sağlıklı olabileceğini merak ediyorsunuz. O zaman harika, çünkü tam olarak olmanız gereken yerdesiniz.

İşe öncelikle kendi deneyimlerimi anlatmakla başlamak istiyorum. Bu yazılanları okumadan önce İlk defa iPhone 3GS daha sonra iPhone 5, iPhone 6S ve en son durak olarak da iPhone 5S (Fakirliğin gözü kör olsun) kullanan bir iCihaz kullanıcısı olduğumu bilmek de sanırım size cihazlarla tecrübem hakkında ipucu verebilir.

iPhone’da Neden Kılıf veya Jelatin Kullanmalısınız?

  • Eğer cihazınızın size yaşattığı estetik hissiyatından ziyade cihazın uzun ömürlü olması kısmıyla ilgileniyorsanız hem jelatin hem de kılıf mutlaka kullanmalısınız.
  • Cihazınızın parasını zar zor denkleştirdiyseniz ve yarın ertesi gün başınıza gelecek bir aksilikte kolayca elden çıkarma gibi bir niyetiniz varsa hem kılıf hem de jelatin kullanın.
  • Ceplerinizde çok fazla metal ve iPhone’u çizebilecek eşya taşıyorsanız hem kılıf hem de jelatin kullanmalısınız.
  • Ofiste çalışmıyorsanız ve özellikle çalıştığınız işte kimyasal veya talaş gibi sorunlar yaşama ihtimaliniz varsa jelatin ve kılıf mutlaka kullanmalısınız.
  • Cihazın ömrünü tamamlayacağı süre boyunca sizde kalacağından eminseniz alternatif olarak sadece kılıf kullanabilirsiniz.

iPhone’da Neden Kılıf veya Jelatin Kullanmamalısınız?

  • Apple’ın ürünlerinin hepsinin tasarım açısından en beğenilen cihazlar olduğunu söylemeye sanırım gerek yok. Kullanılan kılıflar veya jelatinlerle bu tasarımı kendinizden uzaklaştırıyor ve harika mühendisliği ucuz kılıflarla heba ediyorsunuz.
  • Cihazınızın ekran performansının azalmasına neden oluyorsunuz.
  • Cihazınız WiFi çekim kuvveti kullandığınız kılıf nedeniyle düşüyor.
  • Yaz veya kış fark etmeksizin kullanılan kılıf ve jelatinler cihazınızın çabuk ısınmasına neden oluyor ancak çabuk soğumasının önüne set çekiyor.

iPhone ile birlikte kullanılan kılıflar, bazı cihazlarda fazlasıyla fonksiyonelken bazı cihazlarda kılıf kullanmanın pekte esprisi yok. Örneğin iPhone 3GS cihazımı ne ekran koruyucu jelatin ne de kılıf içine girmeden parçalanıncaya dek kullanmış daha sonrasında da iPhone 5 almıştım.

iPhone 3GS ve Kılıf Kullanmak

Yaklaşık olarak 3 sene kadar kullandığım iPhone 3GS’de kılıf veya ekran koruyucu jelatinlere gerçekten gerek duymuyordum. Çünkü cihazın yapısı zaten çizilmeye pek uygun değildi. Bir de şöyle bir şey var; bu harika tasarımlı cihazları eğer anahtar, cüzdan, bozuk paranın yanına arkadaş yaparsanız o halde cihazınız Osmanlı Devleti haritasına döner ve bu durum gayet doğaldır.

iPhone 3GS’den sonra satın aldığım iPhone 5 ilk çıktığında gerçekten oldukça pahalı bir cihazdı. Hatta sıfır aldığımda o zamanlar aynı paraya kuş serisi muayeneli araba satın alınabiliyordu. O zamanlar taksitle aldığım için bir taraftan da öğrenci olmanın verdiği tedirginlikle “Ulan para lazım olur, satmak zorunda kalırım. İyisi mi ben bunu kılıfla jelatinleyeyim.” diye düşündüm.

iPhone 5 ve Kılıf Kullanmak

iPhone 5’i taksitini ödeyene kadar yani 5 aylık süre boyunca kılıfla kullandım. Kılıfla kullandığım siyah olan iPhone 5’im gerçekten hiç çizilmemişti. Ekran koruyucu olarak da basit 5 – 10 ₺ değerinde bir koruyucu kullanmıştım. Yalnız kılıfı kenara atıp kullanmaya başladığımda ilk aylarda kenarlarında dökülme meydana gelir olmuştu.

Daha sonradan biraz araştırınca aslında bu konuda hiçte yanlız olmadığımı fark etmiştim. Zira iPhone 5 ve iPhone 5S modellerinin özellikle siyah ve siyah muadili renklerinin kenarları inanılmaz hızlı bir şekilde renk atıyor ve soyuluyordu. Hala bile ikinci el iPhone 5 ve 5S’lere bakarsanız kılıfsız kullanılanlarında bu kronik sorunların meydana geldiğini görebilirsiniz.

2 Yıllık kullanım süresi sonunda hakikatten iPhone 5’in kenarları bildiğiniz ben öldüm artık beni göm diye haykırıyordu suratıma suratıma. Yalnız iPhone 5S’in beyazında bu sorunları kesinlikle yaşamadığımı ve bu sorunu yaşayanların sayısının daha az olduğunu da belirtmekte fayda olacaktır.

iPhone 5S ve Kılıf Kullanmak

iPhone 5S’in beyaz modellerinde çerçevenin atması ve boyanın dökülmesi sorunu oldukça az yaşanıyor ancak yine de cihazı kullanırken oldukça nazik davrandığım ve bir cebime yalnızca iPhone’u koyduğum gerçeğini atlamamak gerekiyor.

iPhone 5S’i bu şekilde hemen hemen 3 aydır kullanıyorum ve neredeyse en ufak çizilme veya atma sorunu yaşamadım. Muhtemelen bundan sonra da atma veya çizilme gibi sorunları bir darbe meydana gelmediği sürece yaşamayacağımdır.

iPhone 6S ve Kılıf Kullanmak

iPhone 6S’im gümüş gri rengindeydi ve ilk birkaç haftadan sonra onda da kılıf kullanmaya son vermiştim. Cihaz zaten büyük olması nedeniyle ele avuca zor geliyor. Buna birde ekstradan kılıf koyduğunuzda cebiniz veya çantanızdan iPhone fışkıracakmış gibi oluyor.

Evet, artık ultra ince kılıflar var ancak bu kılıflar da hem el terlemesine neden oluyor hem de yukarıda maddeler halinde verdiğim dezavantajların tümünü yaşamanıza sebebiyet veriyor. Zaten iPhone 6S’in tasarımı pek çizilmeye müsait değil. Yani, iPhone 6S kullanıcıları biraz daha rahat takılabilir.

Daha Yeni iPhone Modelleri

Daha yeni ve en güncel iPhone modellerinde bence koruyucu kılıf kullanmaya hiç hiç gerek yok. Çünkü tasarımları oldukça harika ve kullanıcının sınırları zorlaması haricinde kolay kolay çizilmiyorlar ve kronik olarak boya sorunlarına sahip değiller. Yine de aksesuar olarak kullanılmak istenirse o zaman diyecek bir şey yok 🙂

Tüm bu bilgiler ışığında artık karar sizin. Siz iPhone’unuzda kılıf kullanıyor musunuz?

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir