iOS

iPhone’a Virüsü Bulaşır mı?

iPhone’a virüs bulaşır mı bulaşmaz mı gibi mahalle atışmalarını bir kenara bırakıp, işin realitesine bakalım. 2018’in Eylül ayında ünlü güvenlik yazılımı geliştiricisi Kaspersky Labs harika bir blog yazısı yayınlandı. Bu blog içeriğiyle Kaspersky Labs, bizimde aklımızı kurcalayan üç farklı soruya ışık tutuyor:

  1. Kaspersky’ın neden iPhone’lar için geliştirdiği bir antivirüs uygulaması yok?
  2. iPhone’lara virüs bulaşır mı?
  3. iPhone’a bir antivirüs uygulaması kurmaya gerek var mı?

Kaspersky’ın değindiği noktaları göz önüne alarak cevap vermemiz gerekirse iPhone için bir virüs uygulaması söz konusu değil. Zira, iPhone’un tüm güvenlik ihtiyacını Apple sağlıyor. Zaten iOS işletim sistemi yapısı gereği tamamen “kapalı kutu” olarak kullanıcılara erişiyor. Android kullanıcıları Google Play Store dışından, APK dosyası formatında uygulama yükleme şansına sahiptir.

Oysa iOS kullanıcılarının (Jailbreak’li cihazlar hariç) App Store dışından uygulama yüklemesine izin verilmiyor. Google Play Store’un aksine Apple, App Store konusunda başarılı politikalara sahip. Her isteyen “Ben uygulama geliştirdim!” Diyerek, uygulamasını Apple’ın uygulama mağazasına yerleştiremiyor. Bu nisepeten App Store’u rakibi Google Play ile karşılaştırdığımızda daha güvenli kılıyor.

iPhone için Antivirüs Uygulaması Kullanmaya Gerek Var mı?

iPhone için bir antivirüs uygulaması kullanmaya gerek yok. Çünkü zaten Apple bu işe güvenlik şirketlerinin yerine el atarak platformunun daima güvende olmasını sağlayan önemli tedbirlere sahip.

O zaman iOS cihazlara virüs bulaşamaz diyebilir miyiz?

Hiçbir sistem güvenli değildir ve Elbette iOS cihazlara da virüs bulaşabilir. Ancak buna benzer bir senaryonun yaşanması halinde muhakkak haberlerini her köşede okur ve Apple’ın yayınlayacağı yeni güvenlik yamasıyla tekrardan güvene ve huzura kavuşuruz. Cihazımıza ekstradan bir güvenlik yazılımı yüklemeye, taramaya ve temizlemeye hiçbir zaman ihtiyacımız olmadı ve olmayacaktır.

Peki, App Store’daki Antivirüs Uygulamaları Neden Var?

App Store’da iPhone için antivirüs programı araması yaptığınızda karşınıza bazı ünlü şirketlerin uygulamaları gelecek. Madem iOS cihazlarda virüs yok o halde bu uygulamalar neden var?

Burada dikkatinizi çekmek istediğim konu, Apple’ın uygulama merkezinde aslında hiçbir antivirüs programının olmadığı gerçeğidir. Bu uygulamalar yalnızca birer güvenlik uygulamasıdır. Cihazınız üzerinde virüs taraması yapamazlar ve herhangi bir virüsü saptayamazlar. Aynı şekilde cihazınızın ana sistemine erişimleri olmadığı için sistem üzerinden herhangi bir dosyayı değiştirme veya silme izinleri de yoktur. Peki, o halde bu uygulamalar nede var?

Bu uygulamalar, kullanıcıların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olacak bazı özelliklerle donatılmıştır. VPN koruması, Antiphishing ve Antitracking gibi modüllerle iOS dışında oluşabilecek kimlik avı risklerini minimize etmeye çalışırlar. Kimi uygulamalarda bunlara ek olarak, bir parola yöneticisi ve cihazınızın çalınması durumunda size yardımcı olabilecek ekstradan hırsızlık koruması özellikleri vardır.

Tüm bu özellikler gerçekten güvenlik konusunda takıntılı bir Muhittin Kobalak imajına sahipseniz faydalı olabilir. Oysa realiteye döndüğümüzde iPhone’a virüs bulaşamaz ve bulaşsa bile bu virüsleri Apple’ın kendi yayınlayacağı güvenlik yamasından başka bir yazılım temizleyemez.

iPhone’da Virüs yok, O Zaman Tamamen Güvende miyiz?

Ne yazık ki virüsler (malware) dışında akıllı cihaz kullanıcılarını bekleyen tek tehditler değildir. Az önce değindiğimiz gibi iOS, Malware kaynaklı zararlı yazılım risklerini minimize edebilir ancak tüm güvenlik risklerini sizin için engelleyemez.

Örneğin kimlik avı için pusuya yatılmış bir Wi-Fi noktasından internete bağlandığınızda kimlik bilgilerinizi çaldırmanızın iOS ile uzaktan yakından alakası yoktur. Yine de bu bir risk midir? Kesinlikle! Tehlikeli midir? Hem de en alasından!

Bunun gibi senaryoları daha da dallandırıp budaklandırabiliriz. Zaten iOS için sunulan güvenlik yazılımları da iOS dışında sizi bekleyen kimlik avı tehlikeleri için geliştirilmiş yazılımlardır.

Özetlemek gerekirse:

  • iPhone’a doğrudan virüs girmesi olası değildir.
  • Virüs olasını olmadığından, iPhone için geliştirilen virüs uygulaması da yoktur. Bu uygulamalar birer güvenlik uygulaması olup, kesinlikle antivirüslern karakteristik yazılım özelliklerinden yoksundur.
  • iPhone’a virüs girmeyecek olması tamamen güvende olduğunuz anlamına gelmez. iPhone ve iOS dışında internette sizi birçok kimlik avı tehditi bekliyor olabilir.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir