iOS

iOS 12: Ekran Süresi Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

Etrafınızda mutlaka eline telefonu alıp morona bağlayan, hayatla bağını tere yağından kıl çeker gibi koparan tipler vardır. İster inanın ister inanmayın, farkında olmadan siz de bu tiplerden biri olabilirsiniz!

iOS 12 ile birlikte kullanıcıların beğenisine sunulan Ekran Süresi özelliği bu moronluğu test etmenize, gerektiğinde kontrol altına almanıza ve çoluğun çocuğun eline verdiğiniz iCihazların kullanım süresini sürekli kontrol altında tutmanıza yardımcı oluyor.

Eğer akıllı telefonunuzu ne kadar kullandığınızı, hangi uygulamalarda ne kadar vakit geçirdiğinizi ve kontrolsüz akıllı cihaz kullanımına son vermek istiyorsanız, Ekran Süresi özelliği sizin için harikalar başarabilir.

Henüz yalnızca bir haftadır kullanıyor olmama rağmen Ekran Süresi özelliğinden oldukça memnun olduğumu da belirtmeliyim. Bazen farkına varmadan kendimizi akıllı cihazlarımızın aurasına kaptırdığımız oluyor.

Bu gibi durumları engellemek ve gereksiz zaman israfını önlemek adına iOS 12’nin Ekran süresi özelliği oldukça başarılı çalışıyor.

iOS 12 ile Birlikte Gelen Ekran Süresi Özelliği Nedir?

Ekran süresi özelliği; mobil cihazınızda hangi uygulamaları ne kadar kullandığınızı öğrenebileceğiniz ve spesifik uygulamalar için cihazınıza gündelik kullanım limitleri koyabileceğiniz bir iOS özelliğidir.

iOS 12 güncellemesi sonrasında cihazlarımıza gelen Ekran Süresi’ni, kendinizi kontrol etmek için kullanabileceğiniz gibi çocuklarınızı ebeveyn olarak denetlemenize de yardımcı olabilir.

Çocuklarınızın iOS kullanımını sınırlandırarak, belli zaman dilimlerinde sadece belli uygulamaları belli sınırlarla kullanmasını sağlayabilirsiniz.

Ekran Süresi Özelliği Nasıl Açılır?

Ekran süresi özelliğini açmak için:

 1. Ayarlar’a girin.
 2. Ekranı aşağı kaydırın ve “Ekran Süresi” seçeneğine tıklayın.
 3. Eğer Ekran Süresi özelliğini iOS cihazınızda ilk kez kullanıyorsanız, kurulum ekranı sizi yönlendirecektir.
 4. Bu sırada telefonun sizin mi yoksa çocuğunuza mı ait olduğu ayrıca sorulacaktır. En uygun seçenek üzerinden basitçe kurulumu tamamlayabilirsiniz.
 5. İlk kurulum pek bir şey ifade etmiyor, aşağıda bu özelliğin detaylı kullanımına değineceğiz.

Ekran Süresi Özelliği Nasıl Kullanılır?

Açıkçası ilk bakışta bu özelliğin daha sade ve minimalist olmasını bekliyordum.

Oysa Apple’ın kapsamlı bir fonksiyonu iOS’e kazandırmak namına sadeliği kurban ettiği tek bakışta anlaşılıyor.

Ekran Süresi özelliği nasıl kullanılır ve işin detayları nelerdir merak edenlerdenseniz, işte Ekran Süresi özelliği menüsünden yapabilecekleriniz:

 • Atıl Süre: Tıpkı “Rahatsız Etme” modunda olduğu gibi bu bölümden cihazınızın kullanımda olmayacağı süreyi belirlemeniz gerekiyor. Bu süreç boyunca telefonunuz sadece arama yapma ve izin verdiğiniz uygulamaların kullanılmasına izin verecek. Her gece yatağınızda, elinizde telefonunuzla kendinizi farklı bir şeyin peşine düşmüş şekilde buluyorsanız, tavsiyem; bu süreyi uyuma – uyanma sürenizi planlayarak girin. Çocuğunuz için dilerseniz farklı bir zaman sınırlaması belirlemek isteyebilirsiniz.
 • Uygulama Sınırları: Uygulama Sınırları, biraz daha kompleks ama göz korkutulmayacak bir özellik. Bu bölümden çeşitli kategoriden uygulamaların gün içerisinde ne kadar kullanılabileceğini limitlendirebilirsiniz. Örneğin; sosyal ağlar için günde 45 dakikadan fazla zaman harcamak istemiyorum. Bu yüzden 45 dakikalık limit atayarak bir nevi kendi motivasyonumu korumuş oluyorum.
 • Her Zaman İzin Verilen: Bu bölümden atıl süre için istisnaları atayabilirsiniz. Varsayılan olarak Telefon, Mesajlar, FaceTime ve Apple Maps listedeki yeşil ışık yakılan uygulamalar olarak yer alıyor. Fakat isterseniz diğerlerini de izin verilen uygulamaların arasına dahil edebilirsiniz.
 • İçerik ve Gizlilik Sınırları: Ekran Süresi özelliğinin belki en karmaşık ve kafa karıştıran bölümü burası oluyor. Bu bölümde birçok seçenek göreceksiniz ve özünde hepsi cihaz içeriği ve gizlilik ile alakalı. Örneğin; bu özelliği aktif ettikten sonra Konum Servisleri’nin hangi uygulama tarafından kullanılacağını inceleyebilirsiniz. Bunun gibi birçok seçenekte hemen hemen benzeri fonksiyonlar mevcut. Eğer üst seviye ihtiyaçlarınız yoksa zaten bu menüye ihtiyaç duymayacaksınızdır. Bu menüye ihtiyaç duyuyorsanız da yapmanız gereken ayarlamaları benim anlatmama gerek kalmadan anlamış olmalısınız…

Ekran Süresi Özelliğine Nasıl Parola Koyulur?

Ne kadar kısıtlama koyarsanız koyun, Ekran Süresi menüsünün en altındaki “Ekran Süresi’ni Kapat” seçeneğine dokunarak yaptığınız tüm kısıtlamaları devre dışı bırakabilirsiniz.

Cihazınızı kendiniz için kullanıyorsanız sorun yok; ancak meraklı gözler telefonuza (siz uyurken) erişmek isterse, onları engellemek ve çocuklarınızın filtrelerinizi aşmaması adına Ekran Süresi parolasını kullanmak isteyebilirsiniz.

Ekran Süresi parolasını ayarlamak için:

 1. Ayarlar’a girin.
 2. Ekranı aşağı kaydırın ve “Ekran Süresi” seçeneğine tıklayın.
 3. “Ekran Süresi Parolasını Kullan” seçeneğine dokunun.
 4. 4 rakamdan oluşan bir kod girin ve ikinci kez aynı kodu tekrar girerek doğrulayın. Artık Ekran Süresi özelliğini kapatmak veya değiştirmek için bu parolayı kullanmanız gerekecek.

Ekran Süresi Özelliğini Diğer Cihazlarınıza Kopyalamak

Birden fazla iOS cihazınız varsa aynı ayarları bir diğer cihazınızda yapmak yerine ayarların otomatik olarak her iki cihazda kullanılmasını sağlayabilirsiniz.

Bunu yapmak için:

 1. Ayarlar’a girin.
 2. Ekranı aşağı kaydırın ve “Ekran Süresi” seçeneğine tıklayın.
 3. “Tüm Aygıtlarla Paylaş” seçeneğini aktif hale getirin.
 4. Şimdi sayfanın en üstünde “Cihazlar” sütununu göreceksiniz. Aynı Apple ID üzerinden kullandığınız cihazlara ilişkin ayarlar ve raporlara bu bölümden erişebilirsiniz. Yine bu bölümden cihazlarınıza ilişkin olarak 7 günlük Ekran Süresi kullanım raporuna da erişebileceksiniz.

Ekran Süresi Özelliği Nasıl Kapatılır?

Her şey kontrolünüz altında gibi duruyor ve biraz özgürlüğünüze yeniden kavuşmak istiyorsunuz. O zaman:

 1. Ayarlar’a girin.
 2. Ekranı aşağı kaydırın ve “Ekran Süresi” seçeneğine tıklayın.
 3. Sayfanın en altından Ekran Süresi’ni Kapat’a tıklayın. Eğer Ekran Süresi parolası atadıysanız parolanızı girin.
 4. İşte; artık tamamen özgürsünüz.

Ekran Süresi özelliğini uzun bir süre kullandığınız cihazınız size haftalık kullanım raporu sunacak ve bunu bir bildirim olarak duyuracak. Bu raporu gözden geçirerek hafta içerisinde en çok hangi uygulamalara vakit ayırdığınızı öğrenebilirsiniz.

Ekran Süresi özelliği hakkında sorunuz mu var? Hemen aşağıdan yorum yaparak bana sorunuzu ulaştırabilirsiniz.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir