ios 10 ile fotoğraf çekmek
iNoktası

iOS 10’da Kamerayı Nasıl Hızlıca Açabilirsiniz?

Fotoğraf manyağı olun veya olmayın hiç fark etmez, bazen öyle bir an oluyor ki, cihazınızın kamerasını şırrakt diye açıp hemen o kareyi yakalamak istiyorsunuz 😀 Apple, iOS 7 işletim sistemine geçmemizle birlikte “Kilidi Açmak için sağa kaydırın” bölümü üzerinde ciddi değişiklikler yaptı.

iOS 10’a geldiğimizdeyse kullanıcılar için kilit ekranı arayüzünü hem çok daha sade hale getirdi, hem de arayüz üzerinde kullanabileceğimiz birçok kullanışlı kısayollar yerleştirdi. Bunlardan biri de elbette kameraya hızlıca ulaşma kısayolu. Eskiden iOS cihazlarımızda kameraya ulaşmak için önce Home butonuna basıyor ve ardından kontrol merkezine tıklayıp kameraya dokunuyorduk.

Evet, aslında bu yöntem oldukça pratik gibi görünüyor ama yeterince değil. iOS 10 işletim sistemiyle birlikte ekranı açmak için sağa sola kaydırın muhabbetini tümüyle geride bırakan Apple, artık ekranı açmamız için sağa sola sürükletmek yerine home tuşunu etkin şekilde kullanmamızı istiyor. Peki, ekranı eskiden olduğu gibi sağa sürükleyince ne oluyor dersiniz?

iPhone’da Kamerayı Hızlı Açma Kısayolu & Kullanımı

#1- Cihazınızın Kilit Açma Tuşuna Dokunun

Cihazınızın ekranını açmak için doğrudan Home tuşuna basmak yerine, cihazınızı kilitlemek için kullandığınız kilitleme ve açma tuşuna dokunun.

#2- Ekranı Sola Doğru Sürükleyin

Şimdi kameraya ulaşmak için tek yapmamız gereken hızlıca ekranı sola doğru kaydırmak. Böylece cihazımızın tuş kilidi yerine kamerası açılmış olacak.

#3- Sonuç; iPhone’un tuş kilidi açılmadan kamerası açılıyor

Gördüğünüz gibi bu yöntemi kullanarak ekranımızın tuş kilidini açmaya gerek kalmadan veya kontrol merkezinde kısayolu kullanmadın pratik şekilde cihazımızın kamerasına ulaştık 🙂

Ufak ama etkili bir iNoktası daha; cihazınızın Flashlight LED aydınlatma ışığını yaktıktan sonra aynı şekilde kamerayı açarsanız, kontrol merkezine gitmenize gerek kalmadan flash ışığını da söndürebilirsiniz.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir