hackintosh logosu
MacOS

Hackintosh Yasal mı?

Deveye hendek atlatmadan açıklamak gerekirse Hackintosh; Apple olmayan herhangi bir masaüstü veya laptop bilgisayara Apple’ın Mac OS işletim sistemini kurma işlemidir. Kendince belli başlı hünelere ihtiyaç duymasına karşın, Hackintosh yapmak atomu parçalamak kadar zor değildir. Uyumlu donanımlardan oluşturulan bir kasa üzerine Hackintosh kurulumunu yapabilirsiniz. Dahası, Hackintosh’u futbol takımı gibi destekleyen ciddi topluluklar da var. Bu topluluklar sayesinde (yerli veya yabancı) destek alabilir, adım adım rehberleri takip ederek kendi Hackintosh bilgisayarınızın kurulumunu yapabilirsiniz.

İnsanlar neden Hackintosh kullanıyor?

Napoleon’un kulakları çınlasın: Para, para, para! Dolar karşısında ülkemizin çıtır çıtır eriyen TL para birimi ve ardı ardına gelen zamlarla, bir Mac satın almak birçok kullanıcı için hayale dönüşüyor. Windows veya Linux kullanacağınız bir bilgisayarı yalnızca 300 liraya bile satın alabilecekken, minimal performanslı bir Macbook için sonra en azından 6 bin liraya satın alabiliyorsunuz.

Hackintosh, ne yardan ne serden felsefesinin bayraktarları için bir nevi kendi ekonomik Mac’lerini inşa etme fırsatı sunuyor. Aslına bakarsanız işin olayı da basit. Apple’ın kendi bilgisayarları içerisinde kullanılan donanımlardan öte gelen bir kasa topluyor ve yine Apple’ın kendi işletim sistemini bu toplama kasaya kuruyorsunuz. Sonuç, Windows görünümlü MacOS!

Hackintosh’un sıradan MacOS’den farkı nedir?

Teorik bazı farklılıkları anlatarak suyu bulandırmak istemiyorum, fakat temelinde ikisinin arasında hiçbir fark yok. Her ikisi de Apple tarafından geliştirilen işletim sistemini kullanıyor. Aradaki tek fark; bu sistemi Apple tarafından satın almamış ve kendinizin inşa etmiş olmasıdır. Görünüş ve hatta performans bandında, kullanıcısına bir Hackintosh’un macOS’den farklı gelme ihtimali yoktur.

Hackintosh İllegal mi? (Yasal mı?)

Döndük dolaştık ve yine aynı noktaya geldik: Hackintosh yasal mı?

Şey… kesinlikle yasal değil.

Yasal bir referans noktasıyla açıklamaya başlayayım. Apple’ın Kullanım Sözleşmesi’nde yer alan maddeye göre Apple’ın marka hakkını ve telifini elinde bulundurduğu macOS yazılımını, Apple tarafınca satılmamışı bir bilgisayarda kullanmak yasallığı ihlal etmek anlamına geliyor. İlgili maddeyi Apple tam olarak şu şekilde sözleşmeye yerleştirmiştir:

“İşbu Lisansta anlatılan ayrıcalıklar, Apple Yazılımını Apple marka olmayan herhangi bilgisayarda yüklemenize, kullanmanıza veya çalıştırmanıza izin vermez ve bunları yapmayacağınızı veya başkalarının bunları yapmasını sağlamayacağınızı kabul ediyorsunuz. İşbu Lisansın hükümleri tarafından başka bir şekilde izin verilmediği sürece: (i) Apple Yazılımını aynı anda yalnızca tek bir kullanıcı kullanabilir ve (ii) Apple Yazılımını aynı anda birden fazla bilgisayar tarafından çalıştırılabilen veya kullanılabilen bir ağ üzerinde de hazır bulunduramazsınız. Apple Yazılımını kiralayamaz, kiraya veremez, ödünç veremez, satamaz, yeniden dağıtamaz veya alt lisansını veremezsiniz.”

Yukarıdaki maddede açıkça görülüyor ki, Hackintosh işlemini uygulayan, bu rehberleri hazırlayan ve aracı yazılımları sunan herkes Apple’ın yasal haklarını ihlale uğratmış oluyor. Tabii ülkemizde hali hazırda milyonlarca Windows kopyasının (devlet daireleri dahil) her yerde kullanıldığı gerçeğini gözardı edemeyiz. Bu yasal hakkı çiğnemeyi haklı gösterir mi? Kesinlikle hayır.

Özünde Hackintosh tamamen illegal bir işlemdir ve Apple’ın size dava açma hakkını doğurur. Diğer taraftan, Hackintosh için kullanacağınız yardımcı araçların tümü bağımsız geliştiriciler ve internet korsanlarınca geliştirilir. Bu yolla hazırlanan Hackintosh kurulum dosyalarına zararlı kodları enjekte etme, sizi her an dikizleme ve kişisel verilerinizin üstüne oturma olaylarının yaşanması olasıdır.

Hackintosh işlemi yasal değildir. Yine de bir Mac kullanmak için can mı atıyorsunuz? Çözüm olarak Hackintosh’a yönelmek yerine daha makul fiyatlı ve ikinci el bir Mac satın almayı düşünebilirsiniz.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir