iPhoneUygulamalar

Kameranızın Hakkını Verin; iPhone için En İyi Fotoğraf Uygulamaları

Şimdi eğri oturalım doğru konuşalım dostlar; iPhone’ların belkide bu kadar popüler birer akıllı cihaz olmalarının en önemli nedenlerinden biri de kameralarıdır. Birçok Android cihazın da kamerasını bizzat deneyimleme şansı yakalamış biri olarak şunu kesinlikle söyleyebilirim; marka faktörünü bir kenara itelim, iPhone’un kamerası hem donanım hem yazılım yönünden harbiden çok iyi baba.

Hatta bazen çekip, üzerinde çeşitli filtrelerle oynama yaptığım fotoğrafların vakti zamanında profesyonel fotoğraf makinesiyle çekildiğini iddia edenler arkadaşlarım olmuştu. Hayır, ben de profesyonel bir fotoğrafçı değilim ama sadece elim bu işe biraz yatkın ve biraz da doğru araç gereçeleri kullandığımda ortaya en iyi sonucun çıkabileceğini biliyorum hepsi bu.

Eğer sizin de eliniz fotoğraf çekmeye fazlasıyla yatkınsa ve elinizde bir iPhone varsa, App Store’un değerlendirebileceğiniz en iyi mobil uygulamalarını cebe atarak profesyonel fotoğraf makinelerinden çıkmışçasına harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Tabii, ne yazık ki bunu size sunacak olan sihirli uygulamalar için cimriliği bırakıp kesenin ağzını biraz aralamanız gerekecek.

Kroyum ama para bende diyenlerdenseniz! yada en iyi fotoğraf çekme uygulamalarını arayanlardansanız, işte hem 2016 hem de muhtemelen önümüzdeki yılların en iyi uygulamaları olmayı başaracak en iyi fotoğraf uygulamaları;

#1. ProCam 4 (₺12,99)

procam4

ProCam 4, RAW fotoğraflar ve manuel ayarlarıyla elinizdeki iPhone’u bir telefon olmaktan çıkaran ve sunduğu seçenek yelpazesiyle bildiğiniz profesyonel bir fotoğraf makinesine döndüren en yetenekli uygulamadır. Gelişmiş düzenleme araçları ve 4K video çekimi gibi daha birçok avantajı olan ProCam 4’ün tek dezavantajıysa sahip olduğu ₺12 fiyat etiketi.

 

#2. Camera+ (₺7,99)

camera+

Camera+, iPhone için en iyi fotoğraf uygulamaları dediğimizde uzun yıllardır App Store’un köşe başını tutmuş, müdavimlerden hatta App Store’un Bağcılar uygulamalarından biri. Güçlü özelliklerle çekim yapmanıza yardımcı olan Camera+ aynı zamanda çekmiş olduğunuz fotoğrafları detaylı şekilde filtreleyerek baştan yaratmanıza da yardımcı oluyor.

 

#3. Lightroom (Ücretsiz)

lightroom

Adobe’un ürünlerini Mac’de veya PC’lerinde kullanan arkadaşlar, öyle umuyorum ki, yine bir Adobe ürünü olan Lightroom yani ışık odası isimli uygulamayı da cebe atacak ve mobil cihazında bu uygulamaya yer verecektir. Üstelik Lightroom uygulaması artık RAW görselleri de destekliyor. Harika bir arayüz sadeliği ve düzenleme işlemlerinde sunduğu kabiliyetleriyle dikkat çeken LR, Creative Cloud hesabınızla birlikte çalışacak çalışmalarınızı otomatik olarak bulut ile çalıştırabiliyor ve iCloud yerine Adobe’un kendi bulut servisiyle tüm uygulamalarından projelerinize kolayca erişmenize yardımcı oluyor.

 

#4. SnapSeed (Ücretsiz)

snapseed

Google’ın satın almasından önce de SnapSeed zaten mobil fotoğrafa gönül veren tüm fakir arkadaşlar olarak bildiğimiz ve kullandığımız baş ucu uygulamalarımızdan biriydi. Uygulamanın Google tarafından satın alınmasıysa hem bizim işimize gelerek uygulamayı daha hoş bir arayüz sahibi yaptı hem de kullanılabilirliğini arttırdı. App Store’un Olmazsa Olmazlar kategorisinde yer alan SnapSeed, harbiden bir iPhone’un olmaz olmazı der geçerim.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir