iPhone

6 Maddede iPhone 5s’in 2017’de Hala Alınabilir Cihaz Olması

Bugün yani, 19 Ocak 2017 itibariyle Apple döviz kuru nedeniyle cihazlarının tam değerini alamadığını düşündünden yeni bir (bindirme hatta geçirme) zam yaptı. iPhone 6 ile birlikte başlayan zamlar iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7 şeklinde devam ediyor.

Apple’ı anlıyorum, şirketlerin var olma amacı kar yapmaktır ama Türkiye kullanıcıları zaten vergilerden dolayı bu ürünleri yeterince pahalıya alıyordu. Şimdi bir de üzerin yeniden eklenen fiyat zammıyla artık Apple cihazları hiç olmadığı kadar lüks sayılacak. İşin boklu değnek tarafı artık “Yia bir cihaza o kadar para verilir mi allasen!” diyen arkadaşlara söylenecek sözümüz de kalmayacak

Eğer en yeni iPhone modellerini alamıyorsanız her zaman daha alt modellere yönelmeniz gerektiğini düşünüyorum ve bu durumda zamdan en az etkilenen ve hala satın alınabilir bir cihaz olan iPhone 5s modeli olduğuna göre işte 6 maddeyle yıl 2017 olmasına rağmen iPhone 5s neden hala alınabilir bir cihaz;

#1. iPhone 5s Güncel iOS Sürümünü Kullanıyor

Cihazın ne zaman çıktığı bazen hiç önemli değildir, iPhone 5s için de aynısını söyleyebiliriz. Bundan yıllar yıllar önce çıkmış olmasına rağmen iPhone 5s hala iOS’in en güncel sürümü olan iOS 10.2 sürümünü kullanıyor.

Henüz iPhone 5’in bile modern iOS güncellemelerini aldığı gerçeğini göz önünde bulunduracak olursak, hemen hemen minimum 2 sene daha iPhone 5s kullanıcılarının sürüm sıkıntısı çekmeden cihazlarını kullanabileceğini söyleyebiliriz. Yeni iOS sürümleri verilmese bile güncel sürümle birlikte bu cihazlar en az 2 sene de eski sürümle yaşar. Yani totalde en az 4 senelik ömür biçebiliriz.

#2. Sıfır iPhone 5s Hala Her Yerde Var!

Sıfır iPhone 5s’ler! Evet üzerinden kaç yıl geçtiğini bile belki unuttuk ama iPhone 5s’in sıfır modelleri hala birçok büyük elektronik mağazası ve küçük satıcıların elinde mevcut. Başınızı alıp büyük bir teknoloji mağazasını ziyaret edebilir, hemen istediğiniz rengini alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

#3. Sistemde Hala Kasma Yok

iPhone 5s donanım olarak ne kullanıyor olursa olsun, yazılım olarak tüm bu donanım ihtiyaçları altında çalışacak bir cihaz olduğunu unutmamak gerekiyor. iPhone 5s modellerinin tümü hala neredeyse ilk günkü gibi lag sorunu yaşanmadan kullanılabiliyor.

#4. Pil Ömrü Tüm Günü Çıkarmak için Yeterli

iPhone 5s gibi bir cihaz için baktığımızda pil ömrü günü tekrardan şarj ihtiyacına duymanıza gerek kalmaksızın çıkarmak için gayet yeterli. Donanım yapısıyla pil süresi hala kararlılık göstermeye devam ediyor.

#5. Parmak izi okuyucu (Touch ID) Sorunsuz Çalışıyor

iPhone 5 almak sırf Touch ID nedeniyle mantıklı olmayabilir ancak iPhone 5s daha bir üst segment teknolojisi olarak kabul edilen parmak izi okuyucu yani nam-ı diğer Touch ID’ye sahip. Üstelik Touch ID, iPhone 5s üzerinde hala çok hızlı ve oldukça tatminkar performans gösteriyor.

#6. iPhone 5s’in Kamerası Hala Oyunun İçinde

Apple’ın tüm mobil cihazlarında kameralar için yüksek mühendislik kullanılıyor. Bunun en büyük örneği de kuşkusuz iPhone 5s modelidir. iPhone 5s belki abisi ablası olan iPhone modelleri kadar yüksek performans sunmuyor ama segment geneli ve Android cihazlar düşünüldüğünde iPhone 5s’in kamerası hala oldukça ideal değerlerde kabul ediliyor.

Sonuç:

iPhone 5s sene 2017 olmasına rağmen hala alınabilir cihaz. Elbette iPhone 5s’i satın almayı düşünürken ihtiyaçlarınızı da gözden geçirmeniz gerek. Çok yüksek fotoğraf ve video kalitesi, çok yüksek oyun performansı gibi beklentileriniz varsa iPhone 5s size uyum sağlamayabilir ancak segmentin ortası hatta üst seviyeye yakın özellikler beklediğinizde iPhone 5s oldukça tercih edilebilir bir cihaz.

Türkiye'nin İstanbul eyaletinde yarı zamanlı Süpermen olarak çalışıyorum. Arta kalan zamanlarımda ise Elmafon'a yazıyor ve kız vermeleri için üniversite mezunu olmaya çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir